Nemoci

Operace nádoru

Popisuji zde, jak probíhala naše operace Carmenky. Jak vše vzniklo, jak se vše hojí. Je to jakási příprava pro ty, kteří se na takový to zákrok chystají nebo se rozhodují zda potkánka nechat operovat nebo ne. Podotýkám, že vše záleží na situaci a na veterináři a ne vždy musí být vše tak, jak je to tu sepsané.

 

Carmen PotkanMarvel - narozena: 4.4.2008 varieta: dumbo fuzz; matkou vrhu B - podložen pod kojnou pro nedostatek mléka; porucha imunity vytváří se ztvrdlé abcesy, které nelze vymačkat (má je i její bratr)

ZJIŠTĚNÍ: Nutno podotknout, že vše šlo velmi rychle. Potkany mám venku každý den, muckáme se a ze dne na den, přes noc jak se říká, jsem si všimla, že se Carmence na pravé zadní končetině udělala netypická bulka (ve věku 1rok 7měsíců a 22dnů). Rozhodla jsem se zajít k veterináři, který potvrdil, že se jedná o nádor. Prozatím doporučil týdenní sledování, abychom věděli jak rychle nádor roste. Prý nemá smysl nádor měřit, jelikož je to obtížné. Nejlépe je ho přirovnat k ovoci či zelenině, Carmenčin nádor přirovnal ke kuličce hrášku. Po týdnu jsme měli přijít na kontrolu.

KONTROLA PO 1 TÝDNU: Za pouhý týden se nádor zvětšil z velikosti hrášku na velikost větší třešně spíš blumy. Nastala otázka co dál? Veterinář navrhnul tři možnosti.

1) operace - u tak malého zvířete jako je potkan velmi riskantní záležitost a to ne kvůli zákroku (téměř banální, jak uvedl veterinář), ale z důvodu narkózy.Hrozí, že se potkan nemusí probrat. Dalším rizikem je, že se potkanův život může prodloužit pouze o pár měsíců, protože nádor může na jiném místě vyrůst stejně rychle znova.

2) nechat vše na přírodě - tato možnost zastává názor, že není moudré potkana trápit narkózou a operací, když nic nemusí vyjít. Proto je tu možnost nechat vše na přírodě buď se nádor bude stejnou rychlostí zvětšovat a zvíře nakonec začne tak vyčerpávat, že do 3 měsíců zemře nebo se nádor zastaví a může se dožít ještě vysokého věku.

3) nechat uspat - u naší Camrmenky toto řešení nepřicházelo v úvahu. Byla zdravá, vitální a potkanku nijak nádor prozatím nezatěžoval. Uspání zvířátka přichází v úvahu, kdy zvíře je již staré a kvůli nádoru chřadne. Přestává jíst, je apatické atd.

Veterinář mi dal zhruba týden na rozmyšlenou. Přesněji řečeno do té doby než nádor doroste do velikosti, kdy je příliš riskantní ho operovat nebo není operovatelný. Je nejlepší se rozhodnou rychle, dokud je nádor menší.

Rozhodovala jsem se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí s ohledem na Carmenčiny skoro celoživotní potíže. S ohledem na to, jak často se jí dělají specifické tvrdé abcesy. Upřímně řečeno v prvopočátku jsem byla odhodlaná nechat vše na přírodě a netrápit jí. Nádor se však rychle zvětšoval (během 4 dnů od návštěvy veterináře) až téměř do velikosti ping-pongového míčku. Zavolala jsem do ordinace a objednala Carmen na operaci (11.12.2009 20:00)

PŘED OPERACÍ:

 

 Nádor je zcela zřetelně vidět na fotce společně s abcesama souvisejícími s poruchou imunity. Carmen před operací nesměla celý den jíst. Pít směla.Je nutné si připravit klec, ve které byla potkanka po operaci. Carmen dostala klec, kterou normálně používám jako porodní o rozměrech 40 x 45 x28. Na dno jsem dala najemno naskartovaný papír a na něj froté ručník. Připravila jsem napáječku s čistou vodou a malou misku.

Do přepravky s taškou na přepravku jsem dala také skartovaný papír a ručník.

Nutné také je se připravit na situaci, že potkánek nepřežije, což pro mě bylo velmi těžké, tak jako by to bylo těžké pro kohokoliv jiného. Horší bylo, když jsem čekala v čekárně, kde jsem potkala paní, která šla utratit 3 potkany ve velmi pokročilém stáří s velkými nádory :((

 

OPERACE:

V ordinaci jsem musela odpovídat přesně na dotazy veterináře. Kolik potkance je a kolik váží (doporučuji den či dva před operací potkana co nejpřesněji zvážit). Carmen dostala první injekci tzv. oblbováka, který jí má utišit /oblbnout po injekci za bouřlivých protestů Carmen, kdy pískala jako když jí na nože berou, jsme si šly sednout do čekárny, po deseti minutách přišel veterinář a Carmen dostala druhou injekci za stejně bouřlivých prostestů a veterinář si jí odnesl. Měli jsme přijít za hodinu.

Po hodině jsme dostali bezvládné tělíčko potkana. Nesmíte se vyděsit, že potkan má při narkóze otevřené oči. Vypadá to dost děsivě. Veterinář během operace namaže potkanovi oči oční mastí (konkrétně opthalmo-septonex). Nutno také dodat, že potka nemá během narkózy schopnost termoregulace, proto je nutné držet potkana v teple, pozor však na přehřátí. Carmenky nádor jsem viděla naživo, opravdová velikost byla skutečně velikosti ping-pongového míčku. Také dostala obleček z lepenek, aby si nemohla vykousávat stehy. Veterinář zabalil potkana do ručníku a do přepravky přidal petláhev s horkou vodou, aby zůstala v teple. Nejvíc se mi zalíbil trik, kdy podrbal Carmen na chodidla a ona se zvartěla. Zkoušel tak zda správně reaguje. Před odchodem znovu namazal očíčka mastí.Na tak kvalitní a obětavou péči (veterinář vyčistil i specifické abcesy) jsme platila jen 420Kč.

Celou noc zůstala Carmen v přepravce u topení. Teplotu v místnosti jsem nastavila na 24°C. K topení jsem si mohla přepravku dovolit dát, protože jsem věděla, že teplotu bude udržovat maximálně 25°C díky termoregulátoru. Pokud máte staré topení neumísťujte přepravku/klec k topení.

Carmen začala trošičku reagovat -ve stylu- že se pohla či přetočila na bok po 3 a půl hodině od první injekce.

1.den po operaci - Carmen se probudila ráno. Směla jíst i pít. Dostala vodu s medem a jogurt. Byla již živější, ale stále polehávala. jedla i pila jako vždy před operací.

2.den po operaci - Carmen je jako, kdyby na žádné operaci nebyla. O oblečku jako kdyby nevěděla, k stehům se nesnaží dostat. Jen v oblečku neumí moc chodit, takže spíš jen tak poskakuje. Jako když pes jde prvně po sněhu :)